Ultenic U10 Pro – tani i dobry odkurzacz do domu

Po roku użytkowania odkurzacza Ultenic U10 Pro w warunkach mogę podzielić się opinią z długotrwałego użytkowania, która może być przydatna dla potencjalnych użytkowników. Nasz odkurzacz mój partner zamówił 6 stycznia 2023 roku na Amazonie, i od tego czasu użytkujemy go w mieszkaniu codziennie. Obecnie jest on wyceniony na niecałe 620 złotych z przesyłką (jeśli posiadamy Amazon Prime), i trudno mi sobie wyobrazić odkurzacz z lepszym stosunkiem ceny do jakości na rynku. Ponad rok działania to wystarczający okres by stwierdzić, czy to był dobry zakup czy nie, a z perspektywy czasu mogę powiedzieć o nim jedynie dobre słowa.

Co dostajemy w zestawie?

W zestawie poza odkurzaczem dostajemy ładowarkę, elektoszczotkę, przedłużkę teleskopową, małą szczotkę (świetną np. do odkurzania blatów) oraz końcówkę szczelinową, która doskonale sprawdza się w sprzątaniu samochodu czy trudno dostępnych miejsc. Oprócz tego dostajemy także wieszak na odkurzacz mocowany do ściany / szafy, który ułatwia przechowywanie odkurzacza.

Jakość wykonania

Moim zdaniem zarówno jakość wykonania jak i design odkurzacza są na bardzo wysokim poziomie. Urządzenie prezentuje się elegancko w kolorze białym z nowoczesnymi akcentami, co sprawia wrażenie znacznie droższego niż był w rzeczywistości. Przez cały rok intensywnego użytkowania nie zaobserwowałam znaczących śladów zużycia, co świadczy o solidności wykonania. Odkurzacz wygląda niemal tak dobrze jak w dniu odbioru z paczkomatu, do tego nadal działa jak nowy.

Czas pracy na baterii? W sam raz

Zależnie od wybranego trybu odkurzacz pozwala na nieco ponad 30 minut działania (w trybie standardowym) i około 12 minut przy wykorzystaniu maksymalnej mocy. Jeśli w Twoim mieszkaniu są płytki lub panele, Ultenic U10 Pro bez problemu poradzi sobie z odkurzeniem nawet całkiem sporej powierzchni bez konieczności ładowania. Wymienna bateria litowo-jonowa wykazuje się dobrą wytrzymałością i nie odnotowałam zauważalnego spadku wydajności przez rok użytkowania.

Gdyby czas pracy nam jednak nie wystarczał, warto wiedzieć że dodatkowa bateria kosztuje u producenta około 200 złotych (z przesyłką), więc jest to kwota wręcz śmieszna, gdy porównamy ją do – przykładowo – odkurzaczy Dysona.

Moc? Na topowym poziomie

Największym atutem tego modelu jest z pewnością siła ssania, którą producent określa na poziomie 30 KPa dla maksymalnej mocy. To, w połączeniu ze świetnie działającą elektroszczotką sprawia, że odkurzacz poradzi sobie ze wszystkimi zanieczyszczeniami, od drobnego pyłu po większe okruchy, nie tracąc przy tym na skuteczności. Trzeba przy tym pamiętać, że producent nie przewiduje możliwości odkurzania „na mokro”.

W naszych warunkach, gdzie odkurzamy sporo kociej sierści, odkurzacz głównie pracuje na niskim trybie – jest on w zupełności wystarczający do tego by ją usunąć z podłogi, podobnie jak i okruszki czy pyłki. Trybu o dużej mocy używamy głownie na dywanikach, gdzie brud jest mocniej „wciśnięty” między włókna.

Kilka słów o eksploatacji

Jednym z najbardziej wygodnych elementów jest łatwe opróżnianie zbiornika na kurz. Mechanizm ten został zaprojektowany przez kogoś z głową na karku – pojemnik odblokowuje się przyciskiem, odkręca po czym wyrzuca śmieci. Zakładanie go z powrotem jest bezproblemowe, a ryzyko że coś się rozsypie – niewielkie. Pod tym względem ten odkurzacz wypada znacznie lepiej od konstrukcji Xiaomi/Roidmi używanej przez partnera w swoim studiu treningowym. Tam otwieranie „od dołu” zawsze wiąże się z wydostawaniem się tumanów kurzu.

Regularne czyszczenie odkurzacza również nie nastręcza trudności. W związku z tym, że wszystkie filtry są wielokrotnego użytku i można je łatwo umyć, nie musiałam dotychczas inwestować w dodatkowe akcesoria czy wymienne elementy.

Czy warto kupić?

Podsumowując, Ultenic U10 Pro to niezawodny sprzęt do domu, który łączy w sobie jakość, wydajność i wygodę użytkowania. Śmiało mogę polecić ten model każdemu, kto szuka solidnego i wszechstronnego rozwiązania do utrzymania czystości w swoim domu. Użytkowany przez nas odkurzacz zamówiliśmy na Amazon, możesz go kupić korzystając z tego linku: Ultenic U10 Pro na Amazon.