Każdy właściciel kota domowego wie, jak ważne dla naszego pupila jest zapewnienie wygodnego i higienicznego miejsca do załatwiania potrzeb fizjologicznych. Kuweta to niezbędny element wyposażenia w każdym mieszkaniu, w którym mamy czworonożnego, mruczącego przyjaciela. O ile sam wybór kuwety to jedno, to drugim ważnym dla komfortu naszego pupila elementem jest żwirek. Na szczęście obecnie dobry żwirek dla kota jest dostępny niemal w każdym sklepie zoologicznym oraz markecie. Trzeba tylko nauczyć się wybierać dobry produkt, w czym ten artykuł – mam nadzieję – Ci pomoże. Zapraszam do lektury.
Spis treści
Rodzaje żwirków dla kota
Na rynku znajdziemy cztery podstawowe rodzaje żwirku: bentonitowy, silikatowy, naturalny oraz drewniany. Każdy z tych produktów ma swoje plusy i minusy, stąd warto poznać ich właściwości i dobrać odpowiedni dla naszego pupila (i naszej wygody). Warto przy tym pamiętać, że koty zwykle przyzwyczajają się do rodzaju stosowanego żwirku, i często źle reagują na zmianę.
Żwirek bentonitowy
Jest to jeden z najpopularniejszych rodzajów żwirków. Charakteryzuje się bardzo dobrą chłonnością, a także dużą zdolnością związywania moczu i usuwania przykrych zapachów. Zwykle dobrze się zbryla, a produkty wysokiej jakości zwykle nie mają problemów z pyleniem. Jest łatwo dostępny i tani, jednak niestety nie nadaje się do spłukiwania w toalecie. Pod wpływem dużej ilości wody może zamienić się w maź i zatkać odpływ, narażając nas na nieprzyjemne czyszczenie lub nieprzewidziane koszty.
Żwirek z kryształków silikatowych
Żwirek z kryształków silikatowych, znany również jako żwirek krzemionkowy, jest kolejnym popularnym rodzajem żwirku dla kotów domowych. Jest to niezwykle chłonny, silnie absorbujący wodę i zapachy produkt, który podobnie jak żwirek bentonitowy nie może być spłukiwany w toalecie. To sztuczny produkt, który musi trafić do śmieci – nie nadaje się do wykorzystania np. jako kompost.
Mimo tego, ten rodzaj żwirku nie traci na popularności, ze względu na swoje zalety: wyjątkową chłonność, estetykę, świetne wchłanianie zapachu oraz zerowe pylenie. To ostatnie jest szczególnie ważne dla osób, które mają pedantyczne zapędy. Nawet najlepsze żwirki bentonitowe, naturalne czy drewniane w mniejszym lub większym stopniu pylą. Produkty z tej grupy to też najtrwalsze żwirki dla kota dostępne na rynku, choć zdecydowanie nie należą do najtańszych.

Żwirek naturalny
Naturalne żwirki dla kota są coraz popularniejszym wyborem ze względu na swoje ekologiczne właściwości i bezpieczeństwo dla zwierząt. Produkowane są zwykle z odpadów produkcyjnych branży spożywczej, co wpływa na ich stosunkowo niskie ceny. Oto kilka rodzajów naturalnych żwirków, które są dostępne na rynku:
- Żwirek z mączki celulozowej: Ten rodzaj żwirku jest wykonany z przetworzonej mączki celulozowej, która pochodzi z papieru recyklingowego. Żwirek ten jest biodegradowalny, bezpieczny dla zwierząt i przyjazny dla środowiska. Ma zwykle dobrą chłonność zapachów i jest łatwy w czyszczeniu. Niektóre koty nie przepadają jednak za jego teksturą.
- Żwirek z grysiku ryżowego: Ten żwirek jest wytwarzany z grysiku ryżowego, który jest biodegradowalnym produktem ubocznym przemysłu ryżowego. Żwirek ten jest naturalny, bezpieczny i przyjazny dla środowiska. Cechuje go dobra chłonność zarówno w zakresie wchłaniania wilgoci, jak i pochłaniania zapachów. Jest miękki dla łapek kota i łatwy w czyszczeniu. Dodatkowo, żwirek z grysiku ryżowego jest lekki, co ułatwia jego obsługę.
- Żwirek z kory drzewnej: Ten rodzaj żwirku wykonany jest z naturalnej kory drzewnej. Jest w 100% biodegradowalny i przyjazny dla środowiska, i podobnie jak pozostałe żwirki naturalne – świetnie sprawdza się w roli kompostu. Żwirek z kory drzewnej ma naturalny zapach i może pomóc w kontrolowaniu zapachów w kuwecie. Jest miękki i delikatny dla łapek kota, a także łatwy w czyszczeniu. Największym minusem tego rodzaju żwirku jest jego słaba chłonność, zarówno w zakresie pochłaniania wilgoci jak i neutralizacji zapachów
- Żwirek z orzecha kokosowego: Ten żwirek jest wykonany z miąższu orzecha kokosowego, który jest naturalny i biodegradowalny. Żwirek z orzecha kokosowego dość dobrze pochłania wilgość i skutecznie pomaga w neutralizacji nieprzyjemnych zapachów. Jest przyjazny dla środowiska i bezpieczny dla zwierząt. Jest też w miarę łatwy do czyszczenia.
Naturalne żwirki dla kota są doskonałym wyborem dla osób dążących do ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko. Większość z nich jest bardzo dobrze tolerowana przez naszych małych, czworonożnych przyjaciół

Żwirek drewniany (pellet)
Drewniany żwirek dla kota w formie pelletu to świetna alternatywa dla innych żwirków. Jest naturalny – zwykle powstaje z drewna drzew iglastych – dobrze chłonie wilgoć i zapachy. Na rynku znajdziemy wielu producentów pelletu dla kotów, my jednak dla naszego Alberta zawsze wybieramy Cats Best Smart Pellet (fioletowy). Ma dość sporą granulację, przez co nawet nasz włochaty brytyjczyk nie wynosi go zbyt wiele z kuwety. Wchłanialność – tak wilgoci jak i zapachów – jest na bardzo wysokim poziomie. Żwirek zwykle zamawiamy z Amazon’a, gdzie 5 kg paczka kosztuje około 40 złotych. 6 powodów, dla których warto zdecydować się właśnie na pellet to:
- Biodegradowalność: Drewniany żwirek jest zazwyczaj biodegradowalny, co oznacza, że można go wyrzucić do kompostu lub toalety. Jest to znakomita opcja dla osób poszukujących bardziej ekologicznego rozwiązania, które nie obciąża środowiska.
- Neutralizacja zapachów: Drewno ma naturalne właściwości absorpcji zapachów. Drewniany żwirek chroni przed nieprzyjemnym odorem, utrzymując świeżość wokół miejsca do załatwiania potrzeb kota.
- Bezpyłowy: Dzięki teksturze drewna, drewniany żwirek zwykle nie wytwarza dużej ilości kurzu, co jest istotne dla kotów mających problemy z układem oddechowym lub dla alergików.
- Bez chemikaliów: Drewniany żwirek jest zazwyczaj wolny od chemikaliów i substancji chemicznych, co sprawia, że jest bardziej bezpieczny dla zdrowia kota.
- Miękkość dla łapek: Drewno ma łagodną konsystencję, co może być bardziej przyjazne dla wrażliwych łapek kotów.
- Minimalny rozrzut: Drewniany żwirek zwykle posiada minimalny rozrzut poza kuwetę. Dzięki temu łatwiej jest utrzymać czystość wokół kuwety.
Dlaczego wybór odpowiedniego żwirku ma znaczenie dla kota

Wybór odpowiedniego żwirku dla kota ma istotne znaczenie dla jego zdrowia fizycznego oraz psychicznego, a także komfortu oraz higieny. Warto pomyśleć o wyborze docelowego żwirku już na etapie przygotowywania wyprawki dla kota, przed jego przyjęciem. Koty to wyjątkowo czyste zwierzęta, przywiązujące dużą wagę do swojego otoczenia, w tym również do kuwety. Niewłaściwy żwirek może powodować niechęć kota do korzystania z kuwety. To z kolei może sprawić, że nasz kot będzie mieć tendencję do załatwiania się w nieodpowiednich miejscach, co na pewno będzie źródłem stresu zarówno dla zwierzęcia, jak i właściciela.
Dobry żwirek dla kota powinien efektywnie pochłaniać wilgoć oraz neutralizować nieprzyjemne zapachy, zapewniając odpowiednie warunki higieniczne tak w kuwecie, jak i poza nią. Wybierając go, zwróćmy uwagę na zachowanie kota w kuwecie. Jeśli będzie wyglądał na zagubionego, lub będzie unikał wchodzenia do niej – może to oznaczać, że naszemu kotu nie przypadł do gustu zakupiony przez nas żwirek. W takiej sytuacji najlepiej go od razu zmienić, szukając rozwiązania które będzie dobre zarówno dla naszego pupila, jak i dla nas.