Owoce sezonowe listopada

Listopad jest miesiącem, w którym większość z nas zaczyna odczuwać chłód i brak kolorów za oknem. Jednak nadal możemy cieszyć się pysznymi i zdrowymi sezonowymi owocami. W tym artykule przedstawimy osiem owoców sezonowych pochodzących z naszego kraju. Chciałabym przy tym gorąco zachęcić do spożywania lokalnych produktów – w końcu jest to zdrowe zarówno dla naszego ciała, jak i pomaga chronić naturę naszej planety.

Jabłka

Jabłka są jednym z najpopularniejszych owoców jesienią. W listopadzie nadal można znaleźć różne odmiany jabłek, takie jak Antonówka, Ligol, Idared, albo Szampion. Jabłka są bogate w błonnik, przeciwutleniacze i witaminę C. Są idealnym dodatkiem do dań pieczonych, sałatek lub można jeść je na surowo.

Gruszki

Gruszki także są dostępne w listopadzie. Charakteryzują się soczystym miąższem i słodkim smakiem. W Polsce popularne odmiany gruszek to Konferencja, Lukasówka, czy Carmen. Gruszki są dobrym źródłem błonnika i witaminy C. Można je jeść na surowo, dodawać do sałatek owocowych, lub piec w formie zapiekanki.

Śliwki

W listopadzie nadal można znaleźć niektóre odmiany śliwek, takie jak Stanley, Węgierka czy Cacanska. Śliwki są bogate w błonnik, witaminę C i przeciwutleniacze. Mogą być jedzone na surowo, dodawane do ciast, kompotów lub suszone.

Orzechy włoskie

Orzechy włoskie to doskonałe źródło zdrowych tłuszczy, białka i składników mineralnych. Są smaczne i mają charakterystyczny, lekko gorzkawy smak. Orzechy włoskie są świetnym dodatkiem do dań, sałatek lub mogą być spożywane na surowo.

Pigwa

Pigwa to owoc o charakterystycznym zapachu i smaku. Jest bogata w witaminę C, błonnik i przeciwutleniacze. Pigwy nadają się do przygotowywania przetworów, takich jak dżemy, konfitury czy nalewki. Można też piec z nich ciasta lub dodawać do dań mięsnych, aby nadać im charakterystycznego smaku.

Aronia

Aronia to małe, czarne owoce o intensywnym smaku. Są one bogate w przeciwutleniacze i mają wiele korzystnych właściwości zdrowotnych. Aronię można jeść na surowo, dodawać do jogurtów, koktajli czy wyciskać sok.

Żurawina

Żurawina to owoc o charakterystycznym, kwaśno-słodkim smaku. Jest bogata w witaminę C, przeciwutleniacze i błonnik. Popularna w kuchni świątecznej, żurawina może być spożywana na surowo, dodawana do deserów, sałatek lub przygotowywana w postaci dżemu lub sosu.

Rokitnik

Rokitnik to niezwykły owoc o intensywnym, pomarańczowym kolorze. Jest bogaty w witaminę C, witaminę E, przeciwutleniacze i kwasy omega-7. Rokitnik można wykorzystać w różnych formach, takich jak sok, dżem, mus, czy też dodawać go do różnych potraw, aby nadać im charakterystyczny smak.

Dlaczego warto sięgać po owoce sezonowe listopada (i innych miesięcy roku)

Moment zbioru owoców to świetny czas na ich zjadanie. Są one wtedy świeże, smaczne i pełne składników odżywczych. Wybierając sezonowe owoce, wspieramy również lokalnych rolników i naszą gospodarkę. Jeśli ten temat Cię interesuje, zajrzyj też do naszego przeglądu warzyw sezonowych listopada. Zapraszam do lektury 🙂